
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Inputs | 2 |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, Parallel |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Reference Type | External, Internal |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Number of Bits | 12 |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 599
Distributors
pcbx
Unit Price$43.56736
Ext.Price$43.56736
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $43.56736 | $43.56736 |
| 10 | $36.11321 | $361.13210 |
| 25 | $35.00886 | $875.22150 |
| 50 | $33.98061 | $1699.03050 |
| 100 | $32.98256 | $3298.25600 |
| 300 | $32.01382 | $9604.14600 |
| 500 | $31.07353 | $15536.76500 |
| 1000 | $30.16122 | $30161.22000 |
